Zóna pre členov

Nová registrácia

Aktuality

ODPOJENIE POSTIHNUTÉHO CHLAPCA OD PRÍSTROJOV

Pripravili sme pre Vás článok týkajúci sa priamej eutanázie na Slovensku. Jedná sa o prípad 24- ročného Dominika, ktorého podľa tvrdení odpojil od prístroja jeho otec. Aký rozsudok vynesie popradský súd? Zmierni otcovi trest alebo upustí od potrestania?

Dominik bol imobilný, trpel detskou mozgovou obrnou, ktorú mu zistili osem mesiacov po narodení. Bol odkázaný na starostlivosť svojich rodičov, nedokázal samostatne sedieť, stáť, rozprávať, ani jesť. Rodičia sa o Dominika vzorne zo všetkých svojich síl starali 24 hodín denne, odmietli ho dať do ústavu aj napriek finančným problémom, ktorú rodinu trápili. Dominik dýchal len vďaka dýchaciemu prístroju.

Jozef, Dominikov otec, je podozrivý z trestného činu vraždy, podľa tvrdení odpojil svojmu synovi vzduchovú ventiláciu a Dominik sa po odpojení vzduchovej ventilácie zadusil. Hrozí mu 20 až 25 rokov vo väzení. Dominikova matka bola v tom čase hospitalizovaná v levočskej nemocnici, na psychiatrii.

Polícia obvinila 46 ročného Jozefa z trestného činu vraždy. Podľa polície šlo o skratové konanie, k vyšetrovaniu bude podľa informácií prizvaný súdny znalec, ktorý bude skúmať psychický stav obvineného.

Prípad vyvolal záujem, a to aj bulvárnych médií, ktoré požiadali o názor odborníkov, psychológov a právnikov. Tí sa vyjadrili jednak o otázke legálnosti konania, jednak k otázke možnosti postupu súdu v danom prípade. Podľa jedného z nich, klinického psychológa Róberta Máthé, mohlo ísť v tomto prípade o skratové konanie zo strany otca a to v dôsledku vyčerpania, psychického a citového. Rodina bola vystavovaná, kvôli zdravotného stavu ich syna, dlhodobým stresom. Otec mohol konať v zmysle predstavy, že synovi pomôže a ukončí trápenie rodiny. Tento druh eutanázie nie je v súlade s našou legislatívou.

Podľa psychologičky Anny Uhrovej môžeme hovoriť o skratovom alebo obrannom mechanizme. Toto konanie nie je možné racionálne ospravedlniť, otec chcel zrejme ukončiť trápenie svojho syna a zároveň aj svoje vlastné. Pre rodiča, ktorý sa dlhých 24 rokov pozerá na svoje zúbožené je to určite veľká psychická záťaž.

Docent trestného práva Peter Polák z Paneurópskej vysokej školy v Bratislave sa k prípadu vyjadril v tom zmysle, že je zatiaľ zbytočné predčasne hovoriť o trestných sadzbách. Odpojenie od prístrojov sa pokladá za priamu eutanáziu, ktoré náš zákon hodnotí ako trestný čin vraždy. Na Slovensku je možné odpojiť človeka od prístrojov až po tom, keď nastane mozgová smrť. Dodáva, že v prípade imobilného Dominika je veľmi dôležitá práve motivácia jeho otca. Dominikov otec konal zjavne v presvedčení, že svojmu synovi uľaví. Jedná sa o takzvané usmrtenie z útrpnosti.

V prípade, ak sa takáto motivácia preukáže v otcovom konaní, je možné aby súd  zmiernil trest alebo dokonca upustil od potrestania. Ak sudca uloží nižší trest, ako stanovuje zákon pre konkrétny trestný čin, hovoríme o takzvanom moderačnom práve sudcu. Veľkú úlohu tu v tomto prípade zohráva psychický stav Jozefa, Dominikovho otca. Ak v tomto prípade neuloží sudca žiadny trest, mohlo by ísť o precedens. Podľa jeho slov je však otázne, či sa nájde na Slovensku sudca, ktorý by neuložil žiadny trest za takýto čin.

Na Slovensku je eutanázia zakázaná, jej vykonanie je trestné. Istá druh eutanázie je však dovolený. Poznáme dva druhy eutanázie, aktívnu a pasívnu. Ak sa pacientovi ukončí život priamo, a to buď na vyžiadanie pacienta alebo aj bez jeho sphlasu, hovoríme o aktívnej eutanázii, ktorá je trestná. Súdny znalec a právnik Peter Kováč hovorí, že sa takýto druh eutanázie posudzuje ako trestný čin vraždy alebo úkladnej vraždy. Pri pasívnej eutanázii, ktorá je beztrestná, hovorí Kováč, že sa jedná o formu takzvanej odklonenej striekačky, lieky sa pacientovi prestanú podávať alebo sa mu nepodávajú.

Slovenská republika je viazaná Dohovorom o ľudských právach a biomedicíne. Dohovor o ľudských právach a biomedicíne, obsahuje čl. 9,   podľa ktorého je však  možné uplatniť si prianie na základe písomnej žiadosti. ,, Najvyššiu právnu relevanciu má spísanie takéhoto priania v notárskej zápisnici. V takomto prípade je lekár povinný na takéto prianie pacienta prihliadnuť,“ hovorí Dana Jelinková-Dudzíková, právnička.

 

Zdroje:

1, http://www.cas.sk/clanok/331584/brutalna-eutanazia-v-poprade-otec-odpojil-syna-24-od-pristrojov.html
2, http://www.noviny.sk/c/krimi/otec-odpojil-syna-od-pristrojov-stihaju-ho-za-vrazdu

3, http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/369055-otec-mal-odpojit-syna-od-dychacieho-pristroja/

4, http://www.topky.sk/cl/10/1500881/Smrt-postihnuteho-Dominika-z-Popradu--Zufaly-otec--matku-kratko-pred-tym-odviezli-na-psychiatriu?utm_source=topky&utm_medium=1501243&utm_campaign=interlink


« späť na zoznam aktualít »

Pridať komentár

Komentáre